tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl

BLACK FRIDAY

Sprawdź

Ciepło spalania vs wartość opałowa

2019-12-01
Ciepło spalania vs wartość opałowa

Wiele osób traktuje ciepło spalania oraz wartość opałową jako ten sam parametr. Jest to poważny błąd – te określenia dotyczą dwóch różnych wskaźników jakości węgla. Wiele firm niestety wprowadza w błąd kupującego podając zamiast parametru wartości opałowej właśnie ciepło spalania. Warto więc wiedzieć, czym różnią się od siebie te parametry i jak odczytywać ich wartości.

Definicje według Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliwowo-Energetycznego

Instytutu GSMiE PAN – Kraków: (źródło: https://se.min-pan.krakow.pl/)

* Ciepło spalania - GCV (ang. Gross Calorific Value) - ilość ciepła, jaką otrzymuje się przy spalaniu całkowitym i zupełnym jednostki ilości paliwa w stałej objętości, przy czym produkty spalania oziębione są do temperatury początkowej, a para wodna zawarta w spalinach skrapla się zupełnie.

** Wartość opałowa - NCV (ang. Net Calorific Value) - ilość ciepła, jaką otrzymuje się przy spalaniu całkowitym i zupełnym jednostki ilości paliwa w stałej objętości, przy czym produkty spalania oziębiają się do temperatury początkowej, a para wodna nie zostaje skroplona. Wartość opałowa jest mniejsza od ciepła spalania o wielkość ciepła skraplania pary wodnej zawartej w spalinach.

Ciepło spalania czyli ciepło grzewcze

Obojętnie, czy mamy węgiel brunatny, czy ekogroszek, ciepło spalania ma symbol „Ho”. W termochemii jest często stosowaną podstawą obliczeń wartości ciepła różnych reakcji chemicznych na podstawie wartości ciepła spalania substratów i produktów tej reakcji. Wartość ta dotyczy wyłącznie paliwa spalanego całkowicie i obejmuje ciepło kondensacji pary wodnej.

Wartość opałowa – konkretne ciepło paliwa

Wartość opałowa ma symbol „Hu” i oznacza „ilość energii wydzielanej na sposób ciepła przy spalaniu jednostki masy lub jednostki objętości paliwa; przyjmuje się, że spalanie jest całkowite i zupełne, a para wodna zawarta w spalinach nie ulega skropleniu, pomimo że spaliny osiągają temperaturę początkową paliwa”. Czyli – wartość opałowa podaje ilość ciepła wytwarzanego przez paliwo, jednak bez wliczania do niego ciepła powstałego na skutek kondensacji pary wodnej.

Jak odczytywać te wskaźniki?

Aby prawidłowo odczytać te wskaźniki, musimy pamiętać o jednym – ciepło spalania zawsze będzie mieć wyższy współczynnik od wartości opałowej. Aby wiedzieć, czego można spodziewać się po danym węglu, musimy zobaczyć jak duża jest różnica pomiędzy tymi parametrami – im będzie ona większa, tym lepiej, ponieważ oznacza to większą ilość ciepła powstałą na skutek skraplania pary wodnej, co przekłada się na otrzymywane ciepło.

Warto zauważyć, że im większa wartość opałowa, tym droższy jest węgiel – jednak jeśli chce się mieć komfortową temperaturę w domu w nawet najbardziej zimne i śnieżne dni, nie warto oszczędzać. Kupując węgiel tańszy, o mniejszej wartości opałowej, trzeba zużyć go więcej, niż droższego, a więc szybciej trzeba będzie uzupełnić zapasy, co za cały sezon może dać nawet 2-3-krotnie większą kwotę, niż w przypadku zakupu węgla droższego. Dlatego dobrze postawić na dobry i tani ekogroszek z odpowiednio wysokim parametrem wartości opałowej. Wybierając węgiel sklep internetowy z korzystną ofertą to taki, w którym znajdziemy produkt o wysokiej wartości opałowej.

pixel